Umów się na bezpłatną
konsultację

Superlaboratorium Biobanku Uniwersytetu Łódzkiego

DNA osób zamieszkujących 6 tysięcy lat temu terytorium obecnej Polski znalazło się wraz z symbolicznym aktem erekcyjnym w tubie wmurowanej w fundamenty nowej siedziby Biobanku Uniwersytetu Łódzkiego. Świadkami wydarzenia byli m.in. reporterzy 9 łódzkich redakcji.

Zadaniem agencji były: kreacja i współorganizacja wydarzenia oraz organizacja konferencji prasowej. Powierzchnia nowego budynku Biobanku wyniesie ok. 700 m2. Obiekt spełni światowe standardy biobankowania. Jego „serce” to laboratoria do przygotowywania i przechowywania materiału biologicznego (tam znajdą się zamrażarki, w których utrzymuje się temperaturę minus 80 stopni Celsjusza) oraz Big Data (w tym pracownie biologii molekularnej i sekwencjonowania nowej generacji,  Preparatyki Historycznych Zbiorów Osteologicznych – we współpracy z Katedrą Antropologii UŁ). W ramach inwestycji powstaje serwerownia Konsorcjum BBMRI.pl i Centrum Kopii Bezpieczeństwa danych Polskiej Sieci Biobanków.

Biobankowanie uznaje się za przyszłość medycyny i badań diagnostycznych. To gromadzenie i przechowywanie materiału biologicznego w postaci np. próbek krwi, śliny, DNA a także udostępnianie tego materiału do badań placówkom naukowo-badawczym i medycznym.  Pracownia Biobank działa przy Katedrze Biofizyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi liczne projekty naukowe i badawczo-rozwojowe w dziedzinie genetyki i biologii molekularnej, współpracuje ze środowiskami naukowymi w kraju i Europie oraz prowadzi badania na rzecz lokalnej społeczności. Popularyzuje również biobankowanie. Wspólnie z nami zorganizowała m.in. akcje społeczne: „Poznaj Swoją Pramatkę” i „Śliniak Łódzki”.